100 m women

Qualifying heat 1

1. Minna Koppelomäki, Multia 15,0

2. Elina Lehtonen, Multia 15,4

3. Ritva Ahola, Jämsä 16,0

4. Noora Lahtinen, Team Otto Motor Multia 16,1

5. Katri Kotajärvi, Team Otto Motor Multia 16,3

Qualifying heat 2

1. Laura Kumpula, Team Otto Motor Multia 14,9

2. Johanna Pietilä, Team Rynkeby 16,6

3. Tanja Lauri, Kaipolan Vire 17,3

4. Pirjo Saukkonen, Leppävirran Urheilijat 19,7

Qualifying heat 3

1. Mirjami Kaakinen, Jämsä 15,6

2. Kirsi Kumpula, Team Otto Motor Multia 16,1

3. Auli Suomalainen, Multia Team 16,4

4. Asta Kankaala, Leppävirran Urheilijat 16,6

5. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 17,0

Final

1. Minna Koppelomäki, Multia 14,9

2. Elina Lehtonen, Multia 15,1

3. Laura Kumpula, Team Otto Motor Multia 15,5

4. Mirjami Kaakinen, Jämsä 15,6

5. Ritva Ahola, Jämsä 15,6

100 m men

Qualifying heat 1

1. Ilo Suurmets, Eesti Tõukerattaliit, Viro 13,0

2. Hannu Vierikko, Ketkupolkka 13,7

3. Mikko Hämäläinen, Team Otto Motor Multia 13,9

4. Aku Ojala, Uurainen 31,5

Qualifying heat 2

1. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 13,4

2. Matti Pesälä, Kortelan Ryhti, Rauma 14,8

3. Pertti Tuomainen, Leppävirran Urheilijat 14,9

4. Hans-Christian Günther, Ultima klap team, Saksa 18,1

Qualifying heat 3

1. Jussi Lahtinen, Team Otto Motor Multia 13,4

2. Veiko Eomois, Eesti Tõukerattaliit, Viro 14,6

3. Seppo Julkunen, Leppävirran Urheilijat 14,9

4. Jaakkima Juntunen, Ketkupolkka 21,4

Final

1. Jussi Lahtinen, Team Otto Motor Multia 12,8

2. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 13,2

3. Ilo Suurmets, Eesti Tõukerattaliit, Viro 13,8

4. Mikko Hämäläinen, Team Otto Motor Multia 14,1

5. Hannu Vierikko, Ketkupolkka 14,3

1500 m women

1. Laura Kumpula, Team Otto Motor Multia 4,13.3

2. Noora Lahtinen, Team Otto Motor Multia 4,25.0

3. Ritva Ahola, Jämsä 4,27.3

4. Auli Suomalainen, Multia Team 4,29.4

5. Tanja Lauri, Kaipolan Vire 4,30.5

6. Mirjami Kaakinen, Jämsä 4,38.2

7. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 5,00.3

1500 m men

1. Jussi Lahtinen, Team Otto Motor Multia 3,31.5

2. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 3,42.4

3. Matti Pesälä, Kortelan Ryhti, Rauma 3,52.7

4. Veiko Eomois, Eesti Tõukerattaliit, Viro 3,57.0

5. Ilo Suurmets, Eesti Tõukerattaliit, Viro 4,04.2

6. Pertti Tuomainen, Leppävirran Urheilijat 4,07.1

7. Priit Fomatskin, Eesti Tõukerattaliit, Viro 4,18.2

8. Hans-Christian Günther, Ultima klap team, Saksa 5,10.9

10 km women

1. Noora Lahtinen, Team Otto Motor Multia 31,16

2. Jaana Virkamäki, Multia 31,24

3. Auli Suomalainen, Multia Team 31,25

4. Ritva Ahola, Jämsä 32,00

5. Mirjami Kaakinen, Jämsä 33,05

6. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 36,31

10 km men

1. Jussi Lahtinen, Team Otto Motor Multia 25,22

2. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 26,54

3. Veiko Eomois, Eesti Tõukerattaliit, Viro 27,58

4. Matti Pesälä, Kortelan Ryhti, Rauma 28,02

5. Ilo Suurmets, Eesti Tõukerattaliit, Viro 28,41

6. Priit Fomatskin, Eesti Tõukerattaliit, Viro 29,17

7. Seppo Julkunen, Leppävirran Urheilijat 31,20

8. Hans-Christian Günther, Ultima klap team, Saksa 36,22

600 m women 40 yr (born 1976-)

1. Tanja Lauri, Kaipolan Vire 1,48.1

2. Asta Kankaala, Leppävirran Urheilijat 1,49.9

3. Miia Lahtinen, Ketkupolkka 1,49.9

4. Pirjo Hollemo, Espoo 1,52.6

5. Pirjo Saukkonen, Leppävirran Urheilijat 1,59.1

600 m men 40 yr (born 1976-)

1. Markku Levänen, Savon Dynamo, Varkaus 1,43.7

2. Hans-Christian Günther, Ultima klap team, Saksa 1,57.3

3. Henrik Salomon, Hiekkakumpu 2,10.9

600 m women 50 yr (born 1966-)

1. Jaana Virkamäki, Multia-Team 1,47.0

2. Sanna Purokuru, Multia 2,03.5

600 m men 50 yr (born 1966-)

1. Matti Pesälä, Kortelan Ryhti 1,29.9

2. Seppo Julkunen, Leppävirran Urheilijat 1,34.8

3. Harri Kolu, Team Rynkeby 1,40.8

4. Jouni Holopainen 1,53.5

5. Reijo Tallgren, Karhiperä 1,56.5

600 m women 60 yr (born 1956-)

1. Auli Suomalainen, Multia Team 1,42.1

600 m men 60 yr (born 1956-)

1. Pertti Tuomainen, Leppävirran Urheilijat 1,32.5

2. Esko Hyyppä, Vimpelin Hiihtoseura 1,48.6

3. Kauko Isomäki, Säynätsalon Riento 2,00.1

Dual sprint 2 x 3 x 300 m women

1. Laura Kumpula, Kirsi Kumpula, Team OttoMotor Multia I 5,05.0

2. Minna Koppelomäki, Mirka Lappi, Markun Tytöt 5,21.5

3. Ritva Ahola, Mirjami Kaakinen, Jämsä 5,22.5

4. Jaana Virkamäki, Auli Suomalainen, Multia-Team 5,23.1

5. Katri Kotajärvi, Noora Lahtinen, Team Otto Motor Multia II 5,23.2

6. Miia Lahtinen, Henna Hursti, Ketkupolkka 5,58.2

7. Asta Kankaala, Pirjo Saukkonen, Leppävirran Urheilijat 6,09.1

8. Jutta Isopahkala, Anni Lemmetty, Jyväskylän Potku 6,09.7

Dual sprint 2 x 3 x 300 m men

1. Mikko Hämäläinen, Jussi Lahtinen, Team Otto Motor Multia 4,33.0

2. Markku Levänen, Seppo Julkunen, Leppävirran Urheilijat 4,37,5

3. Ilo Suurmets, Matti Pesälä, Ketkupolkka 4,39,9

4. Veiko Eomois, Priit Fomatskin, Eesti Tõukerattaliit, Viro 4,59.7

Challenge race 3 x 300 m

1. Team Rynkeby Rocroi (Harri, Marko, Jouko), Jyväskylä 2,35.3

2. Team Rynkeby The Yellow (Lasse, Pasi, Jari), Jyväskylä 2,47.7

3. Team Rynkeby Raatobussi (Jyrki, Seppo, Aki), Jyväskylä 2,53.3

4. Team Otto Motor I, Multia 2,54.9

5. Multian OP, Multia 2,59.9

6. Team Rynkebyn Mimmit, Jyväskylä 3,04.9

7. EKK, Multia 3,12.5

8. Tuhokolmikko, Multia 3,14.8

9. Team Esla, Koura 3,16.8

10. Korsu, Multia 3,17.5

11. Multian kunta, Multia 3,17.8

12. Poikien Puhku ja Puhallus, Säynätsalo 3,22.2

13. Avainfacta, Jyväskylä 3,25.0

14. Team Rynkeby Aurinkokansi, Jyväskylä 3,30.0

15. Koskela Forest, Multia 3,34.5

16. Kick-Masters 3,35.7

17. GummyBears, Multia 3,36.9

18. Multian Naisvoimistelijat, Multia 3,38.8

19. IVK, Multia 3,48.2

20. JSV, Multia 3,51.2

21. MLV, Multia 3,54.8

22. WC, Multia 3,54.9

23. Sahralinnan kurvikkaat konsultit, Multia 3,57.9

24. MarkoBois, Multia 3,59.0

25. Antsien Ykköskenttä, Multia 4,02.5

26. AME, Multia 4,04.6

27. Moottoroidut kelkat I 4,05.7

28. Multian Martat, Multia 4,06.0

29. RTK, Multia 4,06.8

30. Keulink Oy, Keuruu 4,09.3

31. Team A, Multia 4,10.8

32. Kulhan Kulkijat, Multia 4,14.1

33. Sodankylä-Sambia-team 4,20.9

34. Teatteri Mukamas II, Tampere 4,29.3

35. Eläkeliitto Multia Miehet, Multia 4,39.2

36. Cola-jätkät, Multia 4,41.5

37. Urpo Turpo, Multia 4,46.7

38. Virtuooso, Multia 4,48.9

39. Eläkeliitto Multia Naiset, Multia 4,49.4

40. Petäjäveden palveluasunnot, Petäjävesi 4,55.7

41. Team Otto Motor II, Multia 5,16.7

42. Jypin Miehet, Multia 5,20.1

43. NHL, Multia 5,23.1

44. APINAT, Multia 5,27.6

45. Teatteri Mukamas I, Tampere 5,50.2

100 m girls 4-5 yr (2012, 2011)

1. Bianca Lehtonen, Multia 28,7

2. Milja Collin, Multia 37,0

3. Minea Sipilä, Virrat 39,3

4. Selma Lahtinen, Team OttoMotor 53,1

5. Iida Koppelomäki, Multia 1,26.1

100 m boys 4-5 yr (2012, 2011)

1. Tristan Fomatskin, Turku 32,8

2. Kaarlo Laajanaho, Multia 52,3

3. Leo Ojala, Uurainen 55,0

100 m girls 6-7 yr (2010, 2009)

1. Elsa Lahtinen, Team OttoMotor 26,7

2. Olivia Paarlahti, Multia 28,7

3. Reetta Hautala, Ähtäri 29,3

4. Elli Koppelomäki, Multia 30,2

5. Venla Collin, Multia 37,2

6. Iida Lehtomäki, Petäjävesi 39,8

7. Viivi Lampinen, Multia 40,1

8. Hilda Hämäläinen, Team OttoMotor 41,2

9. Sisli Fomatskin, Turku 1,06,64

100 m boys 6-7 yr (2010, 2009)

1. Jesse Lampinen, Laukaa 31,1

2. Matias Sipilä, Virrat 31,5

3. Heigon Eomois, Eesti Tõukerattaliit, Viro 35,5

100 m girls 8-9 yr (2008, 2007)

1. Jonna Lähdeaho, Multia 23,8

2. Siiri Hautala, Ähtäri 24,1

3. Petra Koskela, Multia 25,7

4. Riitu Putkimäki, Multia 26,0

5. Saima Kallioniemi, Ähtäri 26,5

6. Eveliina Lampinen, Laukaa 26,9

7. Martta Liukkonen, Multia 27,9

8. Anni Laurinen, Multia 31,6

9. Anniina Lehtola, Multia 32,4

10. Lilja Löytömäki, Pylkönmäki 34,7

11. Rianna Viitasalo, Multia 35,9

12. Aino Vehkomäki, Multia 35,9

13. Anni Miettinen, Multia 38,5

14. Pihla Pahkasalo, Multia 40,1

15. Roosa Ohra-Aho, Multia 44,6

100 m boys 8-9 yr (2008, 2007)

1. Veeti Pehkonen, Multia 20,8

2. Luka Ahonen, Multia 23,2

3. Roni Puronaho, Multia 24,0

4. Heikki Nevalainen, Multia 24,6

5. Rene Puronaho, Multia 25,6

6. Väinö Vähämäki, Multia 25,6

7. Topi Löytömäki, Pylkönmäki 26,3

8. Iisakki Vierikko, Ketkupolkka 28,9

9. Konsta Koppelomäki, Multia 31,1

10. Niilo Siekkinen, Multia 32,7

11. Niilo Haapala, Multia 36,4

12. Kairon Eomois, Eesti Tõukerattaliit, Viro 37,0

13. Teemu Linna, Multia 38,7

14. Niiku Salo, Multia 45,1

15. Riku Närhi, Multia 46,7

16. Vilho Saxlund, Multia 1,02,5

300 m girls 10-11 yr (2006, 2005)

1. Ilona Yltiö, Ähtäri 1,01.4

2. Vilma Knuutinen 1,14.6

3. Sara Kalliomäki, Multia 1,22.4

4. Maria Kekälinen, Multia 1,23.1

5. Emma Kari, Multia 1,23.2

6. Tinja Sillanpää, Multia 1,33.6

7. Helmi Miettinen, Multia 1,36.3

8. Kerttu Koppelomäki, Multia 1,41.3

300 m boys 10-11 yr (2006, 2005)

1. Iiro Koskela, Multia 55,7

2. Riku Kankaala, Leppävirran Urheilijat 1,03.5

3. Kaapo Laaja, Multia 1,05.1

4. Kasperi Paarlahti, Multia 1,06.7

5. Jani-Jukka Onkela, Multia 1,18.7

6. Akseli Otava, Multia 1,32.0

7. Joonas Liukkonen, Multia 1,34.9

8. Mikael Lahtinen, Multia 1,38.1

9. Anttony Laurila, Multia 1,39.2

10. Taavi Viinanen, Multia 1,47.1

11. Antti Nevala, Multia 1.14.7

300 m girls 12-13 yr (2004, 2003)

1. Tiiju Salo, Multia 1,03.4

2. Salla Autiomäki, Multia 1,07.9

3. Taru Viitanen, Multia 1,35.6

300 m boys 12-13 yr (2004, 2003)

1. Jaakkima Juntunen, Ketkupolkka 52,3

2. Tommi Nieminen, Multia 54,3

3. Daniel Florström 1,00.1

4. Aarni Viinanen, Multia 1,07.5

5. Vairo Eomois, Eesti Tõukerattaliit, Viro 1,12.5

6. Juuso Rautiainen, Multia 1,15.7

7. Eetu Pitkänen, Multia 1,23.9

8. Heikki Mitronen, Multia 1,34.0

9. Otto Lehtomäki, Multia 1,47.7

10. Jere Joska, Multia 4,32.0

300 m boys 14-15 yr (2002, 2001)

1. Dennis Florström 59,4